Konferencja “Prymas Józef Glemp: nowe fakty i nieznane dokumenty”

Sympozjum naukowym i Mszą św. w intencji kard. Józefa Glempa uczczono 5. rocznicę śmierci Prymasa Polski • Pełne opisanie działalności Księdza Prymasa nie jest jeszcze możliwe, wiele dokumentów jest wciąż niedostępnych. Ale widać, że w najtrudniejszych i najważniejszych decyzjach kierował się swoim sumieniem, nawet jeśli inni się z tym nie zgadzali - mówił kard. Kazimierz Nycz

 

Podczas konferencji pt. „Józef Glemp – nowe fakty i nieznane dokumenty” w Domu Arcybiskupów Warszawskich referaty wygłosili m.in. prof. Jan Żaryn (UKSW), dr Milena Kindziuk (UKSW), dr hab. Paweł Skibiński (UW) i dr Rafał Łatka (IPN Warszawa).

– Z punktu widzenia SB 5 lat permanentnej i bezskutecznej inwigilacji powinno skłonić ówczesne władze do zaniechania dalszego rozpracowywania ks. Józefa Glempa. Ale dalej próbowano nagabywać go personalnie, stosując mieszaninę metod chamstwa i prymitywizmu. Ale wszystkie próby werbowania i rozmawiania spełzły na niczym – podkreślał prof. Jan Żaryn.

Dr Milena Kindziuk opisywała kulisy postawienia już w 1988 r. za sprawą starań kard. Józefa Glempa krzyża na terenie cmentarza w Lesie Katyńskim, zaś dr hab. Paweł Skibiński dzielił się refleksjami towarzyszącymi opracowywaniu i digitalizowaniu spuścizny prymasa Polski.

– To m.in. 81,5 tys. stron homilii, w których można wyczytać wiele na temat relacji z Cerkwią prawosławną, stosunku do ks. Jerzego Popiełuszki, czy katolików świeckich – mówił.

Dr Rafał Łatka z kolei opisywał źródła krytycyzmu prymasa Polski wobec działań opozycji w początkach lat 90., a ks. dr hab. Władysław Wyszowadzki – przebieg wizyty kard. Józefa Glempa w Wielkiej Brytanii w 1985 r.

– Pełne opisanie działalności Księdza Prymasa nie jest jeszcze możliwe, choćby dlatego, że wiele jeszcze dokumentów jest wciąż niedostępnych. Ale widać, że w najtrudniejszych i najważniejszych decyzjach kierował się swoim sumieniem, nawet jeśli inni się z tym nie zgadzali – mówił kard. Kazimierz Nycz, podkreślając że prymas Polski podjął wiele wizjonerskich decyzji, m.in. o budowie Seminarium Redemptoris Mater czy Świątyni Opatrzności Bożej.

“Gość Warszawski”