Wiadomości

Po wizycie Franciszka Irak ustanowi Dzień Tolerancji i Współistnienia

Po wizycie papieża Franciszka Irak wprowadzi obowiązujący w całym kraju Narodowy Dzień Tolerancji i Współistnienia. Będzie on obchodzony corocznie 6 marca jako wspomnienie „historycznego spotkania” papieża z wielkim ajatollahem szyickim Alim al-Sistanim.

Franciszek w chaldejskiej katedrze. “Miłość jest silniejsza od grzechu”

Franciszek odprawił Mszę Świętą w rycie chaldejskim w katedrze św. Józefa w Bagdadzie. W swojej homilii zwrócił uwagę na trzy elementy liturgii słowa: mądrość, świadectwo i obietnicę.

Paradyż: Zaatakował księdza, grozi mu dożywocie

Kara dożywotniego więzienia grozi mężczyźnie, który usiłował zamordować księdza Adama Myszkowskiego – poinformowało Radio Plus Radom. 47-latek, który w czwartek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Tak zdecydował Sąd Rejonowy w Opocznie.

Papież w Karakosz dostanie ręcznie wykonaną stułę. Jaka jest jej symbolika?

W niedzielę 7 marca Ojciec Święty odwiedzi kościół Al-Tahira w Qaraqosh, mieście w północnym Iraku. Papież otrzyma tam ręcznie wykonaną stułę.

Papież na równinie Ur: Bóg kocha każdy naród, każdą córkę i każdego syna

Franciszek wziął udział w spotkaniu międzyreligijnym na równinie Ur, skąd Abraham rozpoczął swoją wędrówkę. „To święte miejsce przyprowadza nas do początków, do źródeł Bożego dzieła, do narodzin naszych religii. Tu, gdzie żył Abraham, nasz ojciec, wydaje się nam, że wracamy do domu” – powiedział Franciszek. Później modlił się razem z przedstawicielami innych religii.

Franciszek spotkał się z ajatollahem Al-Sistanim

W sobotę o poranku Franciszek spotkał się z szyickim ajatollahem Al-Sistanim w Nadżafie. „Ojciec Święty podkreślił znaczenie współpracy i przyjaźni między wspólnotami religijnymi, aby pielęgnując wzajemny szacunek i dialog, można było wnieść wkłada w dobro Iraku, regionu i całej ludzkości” – pisze watykańskie biuro prasowe w oświadczeniu po spotkaniu.

Kard. Cantalamessa: Nie możemy abstrahować od Chrystusa

„Kiedy świat, a zwłaszcza media mówią o Kościele, interesuje je jedynie historia, zwłaszcza negatywna, jego organizacja, wewnętrzne plotki, ale kompletnie abstrahują od Chrystusa. Również chrześcijanom grozi ta sama postawa. Zachowują się niekiedy, jakby Chrystus nie istniał” – mówił kard. Raniero Cantalamessa w drugim rozważaniu wielkopostnym dla Kurii Rzymskiej.

Pielgrzymka papieża do Iraku [relacja na żywo]

Około godziny 12:00 polskiego czasu papież Franciszek wylądował na lotnisku w Bagdadzie. Został powitany przez przedstawicieli władz.

Franciszek do duchownych: Bądźcie pasterzami i sługami, a nie urzędnikami

„Bądźcie pasterzami, sługami ludu, a nie urzędnikami państwowymi. Zawsze bądźcie częścią ludu Bożego, nigdy nie oderwani, jakbyście mieli być klasą uprzywilejowaną. Nie wypierajcie się tego szlachetnego „pokolenia”, którym jest święty lud Boży” – powiedział Franciszek w czasie spotkania z biskupami, księżmi, zakonnikami, seminarzystami i katechetami w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie.

Franciszek w Iraku: Przybywam jako pokutnik i pielgrzym pokoju

„Przybywam jako pokutnik, proszący o przebaczenie Niebios i moich braci i sióstr za tak wiele zniszczenia i okrucieństwa. Przybywam jako pielgrzym pokoju” – powiedział papież Franciszek w swoim pierwszym przemówieniu w Iraku w Pałacu Prezydenckim.