Wiadomości

Nie piesze, ale duchowe. Co zaplanowały warszawskie pielgrzymki?

Konferencje, wspólne Msze święte i Apele Jasnogórskie, to wszystko czeka na warszawskich pątników podczas duchowego pielgrzymowania. Sprawdźcie gdzie i kiedy można się zapisać oraz jak w tym roku wygląda program akademickiej i paulińskiej pielgrzymki, które co roku wyruszały z Warszawy na Jasną Górę

“Bejrut przypomina dziś centrum Aleppo”

– Cios wczorajszej eksplozji sprawia, że centrum Bejrutu do złudzenia przypomina dziś centrum Aleppo. W Liban uderza cios za ciosem i trudno wyobrazić sobie, jak Libańczycy patrzą dziś w przyszłość – mówi ks. Przemysław Szewczyk, prezes stowarzyszenia Dom Wschodni, który przebywa obecnie w Bejrucie.

Franciszek: Jesteśmy wezwani do kontynuowania Jego dzieła

– Powołaniem chrześcijan, uczniów Jezusa, jest kontynuowanie Jego dzieła, aby budować lepszy świat, pełen nadziei dla przyszłych pokoleń – powiedział papież podczas wznowionej po miesięcznej przerwie audiencji ogólnej. Ojciec Święty rozpoczął dzisiaj nowy cykl katechez zatytułowany „Uleczyć świat” oraz poprosił o modlitwę za poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie.

Na czas pandemii zamienił habit na fartuch lekarski

– To była naturalna decyzja, którą poparli moi przełożeni. Jako ksiądz mogłem wspierać też chorych sakramentami. Było to ogromnie ważne” – mówi o. Andrea Dovio. Franciszkanin przed wstąpieniem do zakonu pracował jako lekarz, dlatego po wybuchu koronawirusa zgłosił się do pomocy w szpitalu w Regionie Piemontu, jednym z miejsc najbardziej dotkniętych epidemią we Włoszech.

Libański ksiądz prosi wierzących na całym świecie o modlitwę

Ciągle rośnie liczba ofiar i osób rannych po wtorkowej eksplozji w Bejrucie. Libański ksiądz katolicki poprosił wierzących na całym świecie o modlitwę za mieszkańców jego kraju.

Potężna eksplozja w Bejrucie. Libańczycy proszą o pomoc św. Szarbela

Co najmniej jedna potężna eksplozja wstrząsnęła Bejrutem we wtorkowe popołudnie. Przyczyna wybuchu na razie nie jest znana. Chrześcijańscy przywódcy w Libanie wezwali do modlitwy, a libański premier Hassan Diab ogłosił, że środa będzie dniem żałoby w całym kraju.

Polska misjonarka z Aleppo: nawet w czasie wojny nie było takiego głodu

Potężny kryzys ekonomiczny dobija Syryjczyków wykończonych prawie dekadą wojny. Głód zagląda w oczy kolejnym rodzinom, a pomoc międzynarodowa coraz bardziej słabnie. – Myśleliśmy, że najgorsze już za nami, jednak nawet w czasie wojny nie było takiego głodu – alarmuje siostra Brygida Maniurka. Polska misjonarka ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi pracuje w Aleppo. Przeżyła tam praktycznie całą wojnę, w tym kilkumiesięczne oblężenie miasta, które zostało obrócone w gruzy.

Można jeszcze dołączyć do grupy wsparcia dla osób zranionych w Kościele

Trwa nabór do pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na konsultacje kwalifikujące do grupy. Spotkania prowadzone przez profesjonalnych terapeutów będą odbywać się co miesiąc, a udział w nich jest bezpłatny.

Motocykliści na Górze św. Anny

Tradycyjna pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny odbyła się w pierwszą niedzielę sierpnia. Przybyło ich tak wielu, że sporo motocykli stało poza grodzą lurdzką, w której sprawowana była Msza święta.

“Ojciec i Pasterz”. Niezwykły film o kard. Stefanie Wyszyńskim

Film pokazuje aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego, ale przede wszystkim “normalnego i świętego człowieka”. – Autorom udało się to, co jest niezwykle trudne: pokazać świętość człowieka w normalności – zauważył kard. Nycz. W Domu Arcybiskupów Warszawskich 3 sierpnia w rocznicę urodzin i święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia zaprezentowano film “Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński”.