Wiadomości

Arcybiskup Lichtensteinu odmówił uczestnictwa w procesie synodalnym. “Zadaniem biskupa jest słuchanie, a nie wielkie dyskusje i długie debaty”

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, który przed tygodniem otworzył papież Franciszek, a w miniony weekend – wszystkie diecezje świata. Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi.

Dziś Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. “Rocznie na całym świecie sprzedawanych jest nawet 40 mln osób”

Handel ludźmi jest najszybciej rozwijającą się działalnością przestępczą na świecie. To trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, po handlu bronią i handlu narkotykami. 18 października przypada Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

Rekolekcje dla rodziców, którzy przeżyli śmierć dziecka. “Człowiek nie musi być sam z cierpieniem”

Pod hasłem: “Powstać z martwych” w Skrzatuszu odbędą się w listopadzie rekolekcje dla rodziców, którzy przeżyli stratę dziecka. Są one kierowane do osób, które straciły dziecko lub kilkoro dzieci w różnych okolicznościach: w wyniku poronienia, martwego urodzenia, wypadku, choroby, samobójstwa, czy zabójstwa.

Franciszek do lekarzy: pomagacie leczyć nie tylko ciało, ale i serce

“Musicie zawsze stawiać chorego przed chorobą. Konkretny człowiek powinien znajdować się na pierwszym miejscu” – powiedział papież Franciszek do przedstawicieli rzymskiego uniwersytetu medycznego.

Biskupi o aborcji: dziecko nie jest wrogiem lub rzeczą, trzeba skończyć z takim myśleniem

Episkopat Chile skrytykował ustawę aborcyjną, która zezwala na zakończenie ciąży do 14 tygodnia. “Pierwszym prawem człowieka jest prawo do życia, a aborcja nigdy nie jest rozwiązaniem” – napisali biskupi w oświadczeniu.

Abp Skworc do medyków: bardziej niż zazwyczaj narażaliście własne zdrowie i życie

“Dla wielu z Was miniony rok był bardzo trudny, bo wymagał zmierzenia się z kolejnymi falami koronawirusa. Wasza posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin” – napisał abp Wiktor Skworc do pracowników służby zdrowia.

Wizyta ad limina trzeciej grupy polskich biskupów. “Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową siłę”

Kolejni polscy biskupi m.in. z archidiecezji warszawskiej i gnieźnieńskiej, zaczęli wizytę ad limina w Watykanie. “Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową moc i siłę do tego, by być pasterzem” – powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Bp Muskus: nie słuchamy, dotyczy to także księży i biskupów

“Wielu wygłasza opinie, nie będąc zainteresowanymi zdaniem innych. (…) Jesteśmy mistrzami przemawiania, nie słuchamy. I dotyczy to także księży i biskupów” – mówił bp Damian Muskus OFM.

17 misjonarzy porwanych na Haiti. Gangi kontrolują życie mieszkańców

Do uprowadzenia 17 misjonarzy ze Stanów Zjednoczonych i ich rodzin, w tym dzieci, doszło w miejscowości Titanyen na Haiti, na północ od stolicy kraju Port-au-Prince – poinformowało w niedzielę CNN.

“Episkopat to nazwa służby, a nie zaszczyt” – papież udzielił święceń biskupich dwóm współpracownikom

“Niech największy wśród was będzie jak najmniejszy. A ten, kto rządzi, niech będzie jak ten, kto służy” – mówił Franciszek podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie, w trakcie której osobiście udzielił święceń biskupich dwóm bliskim współpracownikom. Sakrę otrzymali: ks. prałat Guido Marini, który został mianowany ordynariuszem diecezji Tortona oraz ks. Andrés Gabriel Ferrada Moreira, – sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa.