Wiadomości: Polska

Abp Ryś do księży: za każdym posłaniem idzie Boża obietnica, a nie papier podpisany przez biskupa

“Przyzwyczailiśmy się do rozmaitych schematów myślenia, działania, do struktur, zasad, tradycji, a kiedy Pan mówi „wyjdź” – budzi się w nas bardzo łatwo opór, bo tu, gdzie jesteśmy, czujemy się dobrze” – mówił abp Grzegorz Ryś do księży w łódzkiej katedrze.

40 tys. katechetów pracuje w polskich szkołach. Czy będą mogli uczyć etyki?

Minister edukacji i nauki zapowiedział wprowadzenie obowiązku uczęszczania na lekcje religii lub etyki. To rodzi pytania, czy po wprowadzeniu zmian, katecheci będą mogli również uczyć etyki. Obecnie w polskich szkołach pracuje 40,7 tys. katechetów i o wiele mniej, bo 3,9 tys. nauczycieli etyki.

Profanacja figur przed kościołem w Szczecinie. “To przykre wydarzenie”

Nieznani sprawcy namalowali na figurze Matki Bożej i kapliczce odwrócone krzyże. Do zdarzenia doszło w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie.

Mieszkańcy Nowej Białej po pożarze: „Na górze ktoś czuwał nad nami”

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

Dziś I Ogólnopolskie Forum CHARIS. Na spotkaniu obecny będzie abp Grzegorz Ryś

Dziś I Ogólnopolskie Forum Charis, które odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie u jezuitów w Łodzi i online. Podczas Forum zaplanowanych jest wiele wykładów dot. relacji z Duchem Świętym oraz cały plan modlitwy i formowania wspólnoty. Na spotkaniu będzie obecny abp Grzegorz Ryś.

Są plany narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po Polsce i narodowe dziękczynnie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego znalazły się wśród tematów dzisiejszych obrad Komisji Maryjnej KEP na Jasnej Górze.

Beatyfikacja Matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego. Diecezje mogą za darmo pokazywać uroczystości

Każda diecezja będzie mogła zainstalować telebim w wybranym przez siebie miejscu, aby wierni mogli wspólnie, poprzez transmisję przeżywać uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Skradzione relikwie wróciły do krakowskiego sanktuarium. Sprawca przyniósł je i przeprosił

Skradzione przed tygodniem relikwie św. Brata Alberta wróciły do krakowskiego sanktuarium św. Józefa. “Sprawca kradzieży przyniósł je osobiście” – poinformowało sanktuarium.

Abp Ryś żegna swoją zmarłą mamę. „Miała w sobie prostotę pomagania”

„Mama miała w sobie tę prostotę pomagania. Najpierw dawała siebie Bogu, potem siebie innym a na końcu dawała innym to czego potrzebują”- mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. pogrzebowej swojej Mamy, śp. Marii Ryś.

Nagroda “Ślad”. Poznaliśmy nazwiska nominowanych

Monika Białkowska, Sebastian Duda i Paulina Guzik zostali w tym roku nominowani do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Diamentowy „Ślad” za całokształt pracy otrzyma Jan Turnau.