Wiadomości: Polska

Biskupi Edward Dajczak i Krzysztof Włodarczyk zakażeni koronawirusem

Bp Edward Dajczak oraz bp Krzysztof Włodarczyk otrzymali pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Obaj duchowni czują się dobrze i pozostają w izolacji domowej. Z powodu potwierdzonych zakażeń u dwóch osób kwarantanną zostało objęte również seminarium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

19 października – dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To wspomnienie wszystkich kapłanów, którzy ponieśli śmierć w obronie Ojczyzny.

Biskup i prokurator o ekshumacji szczątków ks. Franciszka Blachnickiego

– Działania związane z ekshumacją pozwalają żywić nadzieję, że dzięki prowadzonemu obecnie śledztwu, wkrótce przybliżymy się do pełnej prawdy o okolicznościach śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – podkreśla bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego.

W Krakowie modlili się za zranionych w Kościele

– Musimy być krzykiem skrzywdzonych. Trzeba mówić głośno o problemie. Osoby które doznały krzywdy niekoniecznie mają tę siłę – podkreślił ks. Grzegorz Strzelczyk. Członek zarządu Fundacji Świętego Józefa wziął udział w modlitwie za osoby, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego przez katolickich duchownych. Wydarzenie odbyło się wczoraj w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Nowej Hucie z inicjatywy grupy świeckich katolików.

Słotwina. W czasie Mszy zmarł proboszcz parafii

W kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie w diecezji bielsko-żywieckiej zmarł jej proboszcz ksiądz Mieczysław Grabowski. O jego śmierci poinformował bp Roman Pindel.

Zmarł wybitny aktor Wojciech Pszoniak

Dziś wczesnym rankiem zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. Miał 78 lat.

Prymas prosi o modlitwę za ciężko chorego bp. Wojtusia

Prymas Polski apeluje o modlitwę w intencji emerytowanego biskupa archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdana Wojtusia, który przebywa w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem. Jego stan jest poważny.

Przeprowadzono ekshumację zwłok ks. Blachnickiego, założyciela ruchu oazowego

Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację zwłok ks. Franciszka Blachnickiego w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech przez funkcjonariuszy MSW PRL.

Matka trędowatych. Zainaugurowano proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

Uroczysta sesja Trybunału pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego, zainaugurowała proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym dr Wandy Błeńskiej, pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, nazywanej „matką trędowatych”.

Przewodniczący Episkopatu do lekarzy: dziękuję za Waszą ofiarną i wytrwałą pracę

“W tym szczególnym czasie zwracam się do wszystkich zajmujących się chorymi ze słowami uznania i podziękowania za Waszą ofiarną, wytrwałą pracę” – napisał abp Stanisław Gądecki w słowie skierowanym do lekarzy z okazji święta ich patrona, św. Łukasza Ewangelisty.