Wiadomości: Polska

Nie piesze, ale duchowe. Co zaplanowały warszawskie pielgrzymki?

Konferencje, wspólne Msze święte i Apele Jasnogórskie, to wszystko czeka na warszawskich pątników podczas duchowego pielgrzymowania. Sprawdźcie gdzie i kiedy można się zapisać oraz jak w tym roku wygląda program akademickiej i paulińskiej pielgrzymki, które co roku wyruszały z Warszawy na Jasną Górę

Można jeszcze dołączyć do grupy wsparcia dla osób zranionych w Kościele

Trwa nabór do pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na konsultacje kwalifikujące do grupy. Spotkania prowadzone przez profesjonalnych terapeutów będą odbywać się co miesiąc, a udział w nich jest bezpłatny.

Motocykliści na Górze św. Anny

Tradycyjna pielgrzymka motocyklistów na Górę św. Anny odbyła się w pierwszą niedzielę sierpnia. Przybyło ich tak wielu, że sporo motocykli stało poza grodzą lurdzką, w której sprawowana była Msza święta.

“Ojciec i Pasterz”. Niezwykły film o kard. Stefanie Wyszyńskim

Film pokazuje aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego, ale przede wszystkim “normalnego i świętego człowieka”. – Autorom udało się to, co jest niezwykle trudne: pokazać świętość człowieka w normalności – zauważył kard. Nycz. W Domu Arcybiskupów Warszawskich 3 sierpnia w rocznicę urodzin i święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia zaprezentowano film “Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński”.

Jak pomóc rodzicom po stracie dziecka? Jest kompendium dla duszpasterzy

Wskazówki jak rozmawiać z rodzicami, jak pomóc im przeżyć żałobę po stracie dziecka oraz teksty modlitw, pieśni, teksty liturgiczne związane z pogrzebem. To wszystko znalazło się w kompendium wydanym przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.

Rozpoczęła się wirtualna pielgrzymka dominikańska

Dziś zwyczajowo wyruszyłaby w drogę pielgrzymka dominikańska – przypomniał na swoim Twitterze o. Jacek Szymczak OP i zaprasza do udziału w pielgrzymce wirtualnej. Pod hasłem “Droga do sukcesu” codziennie w dniach 3-9 sierpnia będą ukazywać się rozważania.

“Pomagamy w każdym czasie”. Wystawa o sytuacji prześladowanych chrześcijan

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało plenerową wystawę „Pomagamy w każdym czasie” ukazującą aktualną sytuację prześladowanych chrześcijan na świecie. Wystawę będzie można zobaczyć przez miesiąc, od 3 sierpnia do 3 września, na Placu Szczepańskim w Krakowie

Abp Ryś: W każdym z nas jest nieusuwalny obraz jedynego Bożego Syna

– Miłosierdzie jest bramą ewangelizacji. Dając temu, który potrzebuje dajesz ostatecznie Jezusowi – mówił abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu na zakończenie Festiwalu Abba Pater. Podkreślił, że ewangelizacja miasta nie polega “na przyniesieniu mu Boga, ale odsłonięciu Boga obecnego w nim”.

4 lata temu zmarł kard. Franciszek Macharski

Kard. Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 r., tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Przypada wtedy święto Matki Bożej Anielskiej, według tradycji franciszkańskiej to dzień kiedy Maryja zabiera dusze do nieba.

Kard. Nycz: Pamięć jest fundamentem i źródłem przyszłości

– Powstańcy warszawscy dobrze wiedzieli, co jest najważniejsze w życiu – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie spoczywa około 100 tysięcy wojskowych i cywilnych ofiar zrywu sprzed 76 lat.