Wiadomości: Polska

Abp Ryś do duchownych: “Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji”

Jeśli w nas nie ma tego pragnienia – które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym – jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – powiedział do kapłanów abp Grzegorz Ryś w łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas tegorocznych rekolekcji kapłańskich

Profanacja figury w Aninie. “To nie do pomyślenia, że ktoś podnosi rękę na Matkę Bożą”

W nocy z czwartku na piątek doszło do profanacji figury Matki Bożej w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie.

Bp Mastalski: cztery “noże” współcześnie wbijane w plecy Polaków

Ucieczka przed wartościami, źle pojęta wolność, zapomnienie, antyreligijność – to cztery „noże”, które współcześnie wbijane są w plecy Polaków, o których mówił bp Janusz Mastalski w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu sprawowanej w 82. rocznicę agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę.

Bp Libera: Zasady sanitarne wciąż nas obowiązują

Biskup płocki Piotr Libera wydał „Pro memoria” w którym przypomina o wciąż obowiązujących zasadach sanitarnych, związanych z trwającą pandemią. Podkreśla w nim, że nie wolno lekceważyć czy kwestionować obowiązujących norm sanitarnych.

Rzecznik KEP o sprawie o. Pawła M: „ To, że doszło do tak ogromnej manipulacji ze strony duchownego, jest niewyobrażalne”

“To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych” – powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski o. Leszek Gęsiak, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie.

“Nie żałuję tego co czyniłem”. Niezłomny kapłan spoczął na krakowskim cmentarzu

Szczątki żołnierzy niezłomnych: ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i Tadeusza Zajączkowskiego, spoczęły w środę na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. “Bóg złączył ich losy bo wszyscy razem walczyli i dawali świadectwo swojego życia i wiary stawiając opór totalitaryzmom” – mówił podczas mszy św. w Bazylice Mariackiej bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Relikwie bł. Matki Czackiej będą pielgrzymować przez Polskę. “Umiała dać światło w ciemnościach”

Po niedzielnej beatyfikacji relikwie bł. Matki Czackiej umieszczone w wyjątkowym relikwiarzu będzie można spotkać w rożnych miejscach w Polsce. “Wyruszy do parafii, które będą chciały modlić się za przyczyną naszej założycielki” – mówi s. Radosława Podgórska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej

“Chociaż po wstrząsie reformacji i kryzysu wiary życie klasztorne zanikało, Bóg od najmłodszych lat obdarzył ją darem życia zakonnego. Dla Magdaleny kryzys nie był znakiem klęski, ale wezwaniem do podjęcia decyzji” – mówił abp Edmund Piszcz podczas uroczystego zamknięcia etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej.

Abp Polak po raporcie dot. o. Pawła M.: Chcę wyrazić bliskość, współczucie i wsparcie osobom zranionym

Bliskość, współczucie i wsparcie dla osób zranionych wyraża abp Wojciech Polak po opublikowaniu raportu Komisji badającej sprawę o. Pawła M. Delegat KEP dziękuje też zaangażowanym w prace Komisji. Deklaruje bliskość wobec braci Dominikanów i tych, którym posługują. “Doceniam odwagę i pokorę stanięcia w prawdzie, która boli i zawstydza, ale też oczyszcza i umożliwia zdrowienie” – pisze w oświadczeniu.

Dominikanie po publikacji raportu dot. Pawła M.: „Jesteśmy gotowi zadośćuczynić za popełnione zło”

“Jesteśmy gotowi, by zadośćuczynić za popełnione zło, chcemy z determinacją szukać sposobów naprawy szkód i błędów, a nade wszystko chcemy nadal Wam służyć, zdając sobie sprawę – jak nigdy dotąd – że nie jesteśmy tego godni” – piszą polscy dominikanie w komunikacie po dzisiejszej publikacji raportu Komisji badającej sprawę br. Pawła M. OP.