Wiadomości: Polska

Ks. Mariusz Wilk został wicedyrektorem KBO ŚDM

Ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, poinformował o mianowaniu ks. Mariusza Wilka na jego zastępcę. Przez najbliższy rok ks. Wilk będzie koordynował pracę biura. “Mam nadzieję, że współpraca z księdzem Mariuszem będzie dla wszystkich pięknym doświadczeniem w drodze ku ŚDM Lizbona 2023!” – napisał w komunikacie ks. Parafiniuk.

Abp Skworc: Szczepionkom mówimy – tak. “Tęsknimy za normalnością”

“Wyrażenie chęci zaszczepienia się jest związane z poczuciem odpowiedzialności za siebie i bliźnich” – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Podkreślił także rolę osób wierzących w dyskursie na ten temat, zachęcając: “bądźmy tam jako chrześcijanie”.

“Życie się rodzi ze śmierci”. Pożegnanie ks. Artura Godnarskiego

“Każdy z nas niech myśli o sobie, nie o nim. Życie się rodzi ze śmierci. Niech ta śmierć przejdzie przez nas opowiedziana tym słowem, a życie się w nas urodzi” – powiedział abp Ryś w homilii w czasie pogrzebu ks. Artura Godnarskiego w Nowej Soli. Kapłan pochowany został na cmentarzu komunalnym w Otyniu.

Stolica Apostolska bada zaniedbania abp. Andrzeja Dzięgi

Jak dowiedziała się „Więź”, Stolica Apostolska bada zaniedbania abp. Andrzeja Dzięgi w kwestii wyjaśniania spraw wykorzystywania seksualnego. Dochodzenie dotyczy m.in. sprawy ks. Andrzeja Dymera.

Powstała aplikacja dla księży i ministrantów do organizacji służby liturgicznej

Stworzona została aplikacja do organizacji służby liturgiczne w parafii. Mogą z niej skorzystać księża, ale także ministranci. „Chcieliśmy zwiększyć frekwencję ministrantów mimo pandemii i to się udało” – mówi Dominik Klita, twórca aplikacji.

Kościół w Krakowie pozostanie miejscem kultu. Władze nie rozważają zmiany jego funkcji

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu – poinformowała w komunikacie Archidiecezja Krakowska. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się doniesienia o możliwej desakralizacji świątyni, która znajduje się na terenie należącym do miasta.

Ks. Marcin Kowalski, współautor “Jutro Niedziela”, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej

Papież Franciszek mianował ks. Marcina Kowalskiego nowym członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Kapłan jest współautorem cyklu i książki “Jutro Niedziela” oraz autorem licznych artykułów na Stacji7.

Nie będzie śledztwa ws. kardynała Stanisława Dziwisza

Nie będzie śledztwa w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza – ustalili reporterzy RMF FM. Prokuratura Okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko hierarsze. Doniesienie złożył jeden z europosłów po emisji filmu „Don Stanislao” w TVN24.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce w tym roku w formie online

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”, 26 stycznia obchodzony będzie XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się online, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Paulini zakończyli swój rok jubileuszowy

Uroczyste zakończenie Paulińskiego Roku Jubileuszowego w 750. rocznicę śmierci ich założyciela odbyło się dziś na Jasnej Górze. Jubileusz był okazją do duchowego „powrotu do źródeł”, promocji paulińskiego stylu życia i duchowości. Choć z powodu pandemii wiele zaplanowanych wydarzeń ograniczono, to jednak na nowo, ukazany został bł. Euzebiusz, pierwszy spośród paulinów.