Wiadomości: Świat

Czy Franciszek odwiedzi Santiago de Compostelę? Spekulacje mediów

18 czerwca Ojciec Święty przyjął na audiencji emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Rouco Varelę. Poinformowała o tym Stolica Apostolska, nie podając żadnych szczegółów. Media spekulują, że możliwym powodem tej audiencji była planowana jeszcze w tym roku podróż Franciszka do Hiszpanii.

Ponad 80 milionów ludzi na świecie jest uchodźcami. Ich liczba ciągle rośnie

Z powodu wojen, głodu, nędzy, przemocy i zmian klimatu w zeszłym roku co sekundę ktoś na świecie musiał opuścić swoje miejsce zamieszkania. Liczba uchodźców rośnie w alarmującym tempie – w ciągu ostatniej dekady zanotowano jej dwukrotny wzrost. 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Mjanma: Coraz częstsze aresztowania księży i ataki na kościoły

Kościół katolicki w Mjanmie (dawnej Birmie) jest coraz bardziej represjonowany przez reżimowe wojsko. Dochodzi do coraz częstszych aresztowań księży i przeszukiwań kościołów. Junta wojskowa utrudnia także działania lokalnej Caritas, która, z powodu blokad dróg i zakazu wjazdu w pewne regiony, nie jest w stanie dostarczać potrzebującym wystarczającej pomocy żywnościowej i medycznej.

Aborcja prawem człowieka? Europejscy biskupi przeciwni raportowi Maticia

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) przedstawiła swe stanowisko w sprawie tzw. raportu Maticia na temat „zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych”. Wzywa on państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia kobietom prawa do aborcji. COMECE stwierdziła, że raport łamie zasadę solidarności i pomocniczości.

Katolicy w USA krytyczni wobec proaborcyjnych polityków. Są przeciwni komunii dla nich

Zdecydowana większość amerykańskich katolików regularnie chodzących do kościoła uważa, że politycy, którzy w swej działalności zajmują stanowiska sprzeczne z nauczaniem Kościoła, wprowadzają wśród wiernych zamęt.

Franciszek: Pandemia pokazała, że cierpienie nie ma granic

Papież Franciszek zaapelował o głęboką reformę życia gospodarczego, które nie będzie się kierować jedynie filozofią zysku i zgadzać na to, by całe grupy społeczne były wykluczone z dobra wspólnego. Przemawiając do uczestników 109. Konferencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbywa się dziś w Genewie, przypomniał, że koronawirus sprawił, iż w czasie pandemii pracę straciła bezprecedensowa liczba ludzi na całym świecie.

Wspólnota Taize potwierdza: Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się normalnie

Wspólnota z Taizé potwierdziła, że najbliższe Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Turynie we Włoszech na przełomie roku 2021/2022. Szczegóły zostaną podane latem.

Diakon niedopuszczony do święceń za udział w ŚDM. “W Chinach ‘grzechem’ jest więź z papieżem”

Jeden z diakonów w Szanghaju, nie został dopuszczony do święceń kapłańskich, ponieważ w 2016 roku wziął udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. “Zdaje się więc, że w Chinach ‘grzechem’ jest więź z papieżem Franciszkiem i resztą Kościoła” – skomentował jeden z wiernych.

Kard. Marx złożył rezygnację. “Jestem gotów wziąć odpowiedzialność”

Arcybiskup Monachium, kardynał Reinhard Marx zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o przyjęcie jego rezygnacji z urzędu ordynariusza archidiecezji – podała agencja CNA Deutsch.

Narzeczeni mogą uzyskać odpust zupełny odmawiając wspólnie różaniec

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia opublikowała rozważania różańcowe zadedykowane narzeczonym. Zachęca, by w czerwcu odmawiali wspólnie różaniec, za co mogą otrzymać odpust zupełny.