Wiadomości: Świat

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

“Tylko mierząc się z prawdą o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia ofiar i ocalonych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce przyjęcia i bezpieczeństwa dla tych, którzy są w potrzebie.” – powiedział Papież Franciszek do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich.

Papież o Unii Europejskiej: Istnieje zagrożenie, że będzie to tylko organ zarządzający

„Europa musi podjąć marzenia wielkich, ojców założycieli Unii Europejskiej. Unia Europejska nie jest zgromadzeniem stworzonym tylko do tego, żeby podejmować działania” – powiedział w trakcie konferencji prasowej w samolocie papież Franciszek.

Zimbabwe: W nabożeństwach mogą uczestniczyć tylko osoby zaszczepione

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Benedykt XVI: gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw

“Kościół, w którym tak wielu młodych ludzi gromadzi się radośnie wokół Pana, nie ma się czego obawiać w odniesieniu do swej przyszłości” – napisał Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli.

Papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga, który chciał ustąpić z urzędu po opublikowaniu raportu dot. przestępstw seksualnych

Abp Stefan Heße zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii. Zgłosił na ręce papieża gotowość ustąpienia z urzędu. Papież postanowił jednak, że hierarcha, mimo naruszenia swoich obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej, pozostanie na swoim stanowisku.

Franciszek zakończył wizytę na Słowacji. „Noszę was wszystkich w moim sercu”

Papież Franciszek zakończył wizytę na Słowacji. Z międzynarodowego lotniska im. M.R. Štefánika w Bratysławie samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A320 odleciał do Rzymu o godz. 13.47. W dniach 12-15 września Ojciec Święty odwiedził Bratysławę, Preszów, Koszyce i Šaštin (Szasztin). Była to 34. zagraniczna podróż apostolska papieża Bergoglio.

Franciszek: Niech Pan zachowa w nas zachwyt i wdzięczność za dar wiary

„Niech Pan zachowa w was zawsze zachwyt i wdzięczność za dar wiary! I niech Najświętsza Maryja Panna wyjedna wam łaskę, aby wasza wiara była zawsze w drodze, aby miała tchnienie proroctwa i była bogata we współczucie” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. na błoniach narodowego sanktuarium w Szasztinie. Było to ostatnie wydarzenie publiczne pielgrzymki Ojca Świętego na Słowację.

Papież do młodych: nie jesteśmy stworzeni, by żyć ze spuszczoną głową, lecz aby wznosić spojrzenie ku Niebu

Do spowiedzi nie przystępuje się jako osoba karcona, która musi się upokorzyć, ale jako dziecko, które biegnie, by przyjąć uścisk Ojca. A Ojciec podnosi nas w każdej sytuacji, przebacza nam każdy grzech – mówił papież Franciszek do słowackich młodych podczas spotkania na stadionie Lokomotiva w Koszycach.

Franciszek do Romów: nikt w Kościele nie powinien czuć się odstawiony na bok

Zawsze czujcie się w Kościele jak w domu i nigdy nie lękajcie się w nim przebywać. Niech nikt nie trzyma was czy kogokolwiek innego z dala od Kościoła! – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze wspólnotą romską w dzielnicy Luník IX, w Koszycach.

Franciszek odprawił bizantyjską Boską Liturgię. „Chrześcijaństwo bez krzyża staje się bezowocne”

„Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, do chrześcijaństwa triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty. Ale chrześcijaństwo bez krzyża jest z tego świata i staje się bezowocne” – stwierdził Ojciec Święty Franciszek podczas bizantyjskiej Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma w Preszowie. Papież nawiązał w swej homilii do obchodzonego dziś święta Podwyższenia Krzyża Świętego.