Wiadomości: Watykan

Franciszek: Wobec ogromnej tragedii Zagłady nie wolno sobie pozwolić na obojętność

“W obliczu tej ogromnej tragedii nie wolno sobie pozwolić na obojętność, a obowiązkiem jest pamięć” – powiedział Franciszek po modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Papież z okazji przypadającej jutro 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, będącego symbolem Zagłady zachęcił do modlitwy i skupienia.

Papież w Niedzielę Słowa Bożego: Pan daje ci swoje Słowo, abyś je przyjął jak list miłosny

“Potrzebujemy Jego Słowa: słuchania, pośród tysięcy słów każdego dnia, tego jednego Słowa, które mówi nam nie o rzeczach, ale mówi nam o życiu” – mówił papież podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Dziś po raz pierwszy obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego.

List Apostolski o Niedzieli Słowa Bożego [PEŁNY TEKST]

Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych – pisze papież Franciszek w Liście Apostolskim Aperuit Illis, w którym ustanawia obchodzoną dziś po raz pierwszy Niedzielę Słowa Bożego.

Kościół potrzebuje małżonków, którzy pójdą ewangelizować na obrzeżach

Kościół, zwłaszcza w miastach, potrzebuje dziś takich chrześcijańskich małżonków, którzy jak Akwila i Pryscylla z czasów św. Pawła będą ewangelizować ludzi z obrzeży chrześcijaństwa – mówił 25 stycznia papież na spotkaniu z członkami Roty Rzymskiej.

Kard. Giovanni Battista Re nowym dziekanem kolegium kardynalskiego

Papież zatwierdził dziś wybór nowego dziekana Kolegium Kardynalskiego, którym kardynałowie wybrali kard. Giovanni Battista Re – poinformowało Biuro Prasowe Watykanu. Wcześniej tę funkcję piastował przez lata kard. Angelo Sodano, zaś kard. Re był jego zastępcą.

Papież przyjął prezydenta Iraku

Papież Franciszek przyjął w sobotę rano na audiencji w Watykanie prezydenta Iraku Barhama Saliha. Według relacji samego prezydenta rozmowa dotyczyła sytuacji w Iraku i napięć w tym regionie świata.

Papież spotkał się z Mike Pence’m, wiceprezydentem USA

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji prywatnej w Watykanie wiceprezydenta USA Mike Pence’a. Choć nie ujawniono szczegółów rozmowy, watykaniści interpretują to spotkanie w kontekście nasilenia konfliktu Iran – USA.

Orędzie papieża na Światowy Dzień Komunikowania Społecznego

„Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” – to tytuł ogłoszonego w piątek Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Komunikowania Społecznego. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Franciszek przypomina o gościnności – ważnej cesze ekumenicznej

Gościnność to ważna cecha ekumeniczna – powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej 22 stycznia w auli Pawła VI w Watykanie. W swojej katechezie papież nawiązał do obchodzonego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego tematem jest właśnie gościnność.

Franciszek u św. Marty: Chrześcijaństwo to bycie wolnym przez posłuszeństwo Bogu

O zaufaniu do Słowa Bożego, przezwyciężającym bałwochwalstwo, pychę i nadmierną pewność siebie oraz konieczności wsłuchiwania się w to, co Bóg mówi o sprawiedliwości, miłości, przebaczeniu, miłosierdziu mówił papież podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty.