Wiadomości: Watykan

Gwar pod oknami papieża. Na wakacje Watykan zamienia się w miasto dzieci

Przez kilka tygodni pod oknami domu św. Marty, gdzie mieszka papież, ale też w ogrodach i auli Pawła VI będzie o wiele więcej ruchu, hałasu i radości. Zaczęły się półkolonie dla dzieci pracowników watykańskich. Jak wyglądają?

20 więźniów spotkało się z papieżem Franciszkiem

Papież Franciszek przyjął w Watykanie więźniów z rzymskiego zakładu karnego. Później goście zwiedzali Watykan.

Franciszek: Pan czeka na nas, abyśmy go przywołali i postawili w centrum naszego życia

„Aby być uczniami Jezusa, nie wystarczy wierzyć, że Bóg istnieje – trzeba zaangażować się razem z Nim. Nie wystarczy wiedzieć, że Bóg istnieje, trzeba jeszcze wznieść głos wraz z Nim, wołać do Niego” – powiedział Ojciec Święty Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Watykan wysyła leki i sprzęt do krajów, gdzie nie zaczęły się szczepienia

Podczas gdy w Europie trwa intensywna kampania szczepień przeciwko COVID-19, to wiele ubogich krajów nadal dotkniętych jest poważnym zagrożeniem sanitarnym. Dlatego papież Franciszek wysyła tam potrzebny sprzęt i leki, aby weprzeć zmagających się z pandemią. Czyni to przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej.

Historycy: Pius XII nie był ani „papieżem Niemców”, ani „papieżem Żydów”

Wstępne wyniki badań nad pontyfikatem papieża Piusa XII (1939-1958) zostały zaprezentowane przez historyków w środę wieczorem w Rzymie. „W rok po otwarciu archiwów watykańskich dotyczących pontyfikatu papieża Pacellego można już powiedzieć, że ani stereotyp “papieża Niemców”, ani “papieża Żydów” nie jest prawdziwy” – powiedziała historyk Nina Valbousquet z Ecole Francaise w Rzymie.

Franciszek: Jezus nie był filantropem, był kimś znacznie więcej

„Jezus nie był filantropem, który zatroszczył się o ludzkie cierpienia i choroby: był i jest kimś znacznie więcej. Jest w Nim nie tylko dobroć, ale coś więcej: jest zbawienie, i to nie zbawienie epizodyczne” – powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież spotkał się z wiernymi na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Biden chciał wziąć udział w mszy z Franciszkiem. Watykan nie wyraził zgody

Dziś Ojciec Święty Franciszek przyjmie na audiencji prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena – podaje agencja CNA. Z programu spotkania wykreślono jednak udział prezydenta we Mszy Świętej z papieżem Franciszkiem.

Franciszek: Ci, co nie zauważają ubogich, zdradzają nauczanie Jezusa

„Biedni są wśród nas. Jakże byłoby to ewangeliczne, jeśli moglibyśmy powiedzieć z całą prawdą: również my jesteśmy biedni, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli rozpoznać ich realnie i sprawić, że staną się częścią naszego życia oraz narzędziem zbawienia” – pisze papież Franciszek w swoim orędziu na V Światowy Dzień Ubogich. Będzie on obchodzony 14 listopada, w XXXIII Niedzielę okresu zwykłego pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7).

Franciszek: także w Kościele może zakorzenić się chwast nieufności

Do zaufania Jezusowi, mimo przeciwności, zachęcał papież przed modlitwą Anioł Pański. “Z Bogiem, nawet na glebach najbardziej jałowych, zawsze jest nadzieja na nowe zalążki” – mówił Franciszek do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie.

Jak zachować dziedzictwo dla przyszłych pokoleń?

„Młodym ludziom religijne korzenie kulturowe dadzą oparcie w przeszłości, mogą stać się one fundamentem teraźniejszości i przewodnikiem na przyszłość” – taką opinię wyraził stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy UNESCO, ks. Francesco Follo.