Wiadomości: Watykan

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

“Tylko mierząc się z prawdą o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia ofiar i ocalonych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce przyjęcia i bezpieczeństwa dla tych, którzy są w potrzebie.” – powiedział Papież Franciszek do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich.

Postacie zostaną wykonane z agawy. Skąd przyjedzie szopka, którą zobaczymy w Watykanie?

Szopka bożonarodzeniowa, którą zobaczymy w tym roku na placu św. Piotra będzie pochodziła z Peru, a przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica.

Papież o starości: to przywilej upodabniania się do cierpiącego Jezusa

“Przeżywacie fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem” – napisał papież Franciszek w liście do kapłanów seniorów z włoskiego regionu Lombardii.

“Nie zmuszajcie Kościoła do zaprzeczania prawdzie”. Franciszek o małżeństwach homoseksualnych

Papież przypomniał, że małżeństwo to sakrament, który nie może zostać zawarty między osobami tej samej płci. “Pan jest dobry i chce, abyśmy wszyscy byli zbawieni, ale proszę, nie zmuszajcie Kościoła do zaprzeczania prawdzie” – powiedział Franciszek w rozmowie z dziennikarzami w drodze powrotnej z pielgrzymki na Słowację.

Papież: Politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą”

Na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu tradycyjnie Franciszek rozmawiał z dziennikarzami. Wśród wielu wątków pojawił się także temat aborcji i udzielania komunii politykom, którzy ją popierają. “Aborcja to więcej niż problem. To zabójstwo” – powiedział Papież.

Papież: Pozwólmy, aby Jezus, Chleb żywy uzdrowił to, co w nas zamknięte

Mszę świętą na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie sprawował Papież Franciszek. W swojej homilii powiedział o 3 etapach odpowiedzi na pytanie Jezusa “Za kogo Mnie uważacie?”.

Franciszek: Żyjemy w czasach Maryi

„Duch Święty mówi nam, że żyjemy w czasach Maryi. Wzywa nas, byśmy przyjęli na nowo ten znak pocieszenia i pewnej nadziei, który ma imię, oblicze i serce Maryi” – pisze Franciszek w przesłaniu na rozpoczęcie 25. Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego. Tym razem ze względu na pandemiczne obostrzenia odbywa się on w formie wirtualnej pod hasłem: „Maryja między teologiami i kulturami dzisiaj. Wzorce, komunikacje, perspektywy”.

Franciszek: Niech Bóg błogosławi Polskę, niech wspierają was wielcy święci błogosławieni!

Do niedzielnej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej nawiązał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. “Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia: `Wszystko postawiłem na Maryję`, i ufność Matki Elżbiety Róży pokładana w Krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu” – powiedział papież.

Franciszek: Wśród chrześcijan nie powinno być różnic i konfliktów

Do odkrycia na nowo piękna bycia dziećmi Bożymi, braćmi i siostrami między sobą, ponieważ jesteśmy włączeni w Chrystusa – zachęcił Ojciec Święty Franciszek podczas dzisiejszej audiencji generalnej.

Franciszek, patriarcha Bartłomiej i abp Welby apelują o ochronę stworzenia. „To krytyczny moment”

Po raz pierwszy przywódca Kościoła katolickiego, patriarcha prawosławny i przewodniczący wspólnoty anglikańskiej wspólnie apelują o pilną potrzebę zrównoważenia środowiska i tego, jaki wpływ na ubóstwo ma zanieczyszczenie przyrody.