Wiadomości

Benedykt XVI: gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw

“Kościół, w którym tak wielu młodych ludzi gromadzi się radośnie wokół Pana, nie ma się czego obawiać w odniesieniu do swej przyszłości” – napisał Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli.

“Nie żałuję tego co czyniłem”. Niezłomny kapłan spoczął na krakowskim cmentarzu

Szczątki żołnierzy niezłomnych: ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i Tadeusza Zajączkowskiego, spoczęły w środę na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. “Bóg złączył ich losy bo wszyscy razem walczyli i dawali świadectwo swojego życia i wiary stawiając opór totalitaryzmom” – mówił podczas mszy św. w Bazylice Mariackiej bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

“Nie zmuszajcie Kościoła do zaprzeczania prawdzie”. Franciszek o małżeństwach homoseksualnych

Papież przypomniał, że małżeństwo to sakrament, który nie może zostać zawarty między osobami tej samej płci. “Pan jest dobry i chce, abyśmy wszyscy byli zbawieni, ale proszę, nie zmuszajcie Kościoła do zaprzeczania prawdzie” – powiedział Franciszek w rozmowie z dziennikarzami w drodze powrotnej z pielgrzymki na Słowację.

Papież: Politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą”

Na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu tradycyjnie Franciszek rozmawiał z dziennikarzami. Wśród wielu wątków pojawił się także temat aborcji i udzielania komunii politykom, którzy ją popierają. “Aborcja to więcej niż problem. To zabójstwo” – powiedział Papież.

Papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga, który chciał ustąpić z urzędu po opublikowaniu raportu dot. przestępstw seksualnych

Abp Stefan Heße zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii. Zgłosił na ręce papieża gotowość ustąpienia z urzędu. Papież postanowił jednak, że hierarcha, mimo naruszenia swoich obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej, pozostanie na swoim stanowisku.

Relikwie bł. Matki Czackiej będą pielgrzymować przez Polskę. “Umiała dać światło w ciemnościach”

Po niedzielnej beatyfikacji relikwie bł. Matki Czackiej umieszczone w wyjątkowym relikwiarzu będzie można spotkać w rożnych miejscach w Polsce. “Wyruszy do parafii, które będą chciały modlić się za przyczyną naszej założycielki” – mówi s. Radosława Podgórska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej

“Chociaż po wstrząsie reformacji i kryzysu wiary życie klasztorne zanikało, Bóg od najmłodszych lat obdarzył ją darem życia zakonnego. Dla Magdaleny kryzys nie był znakiem klęski, ale wezwaniem do podjęcia decyzji” – mówił abp Edmund Piszcz podczas uroczystego zamknięcia etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej.

Franciszek zakończył wizytę na Słowacji. „Noszę was wszystkich w moim sercu”

Papież Franciszek zakończył wizytę na Słowacji. Z międzynarodowego lotniska im. M.R. Štefánika w Bratysławie samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A320 odleciał do Rzymu o godz. 13.47. W dniach 12-15 września Ojciec Święty odwiedził Bratysławę, Preszów, Koszyce i Šaštin (Szasztin). Była to 34. zagraniczna podróż apostolska papieża Bergoglio.

Abp Polak po raporcie dot. o. Pawła M.: Chcę wyrazić bliskość, współczucie i wsparcie osobom zranionym

Bliskość, współczucie i wsparcie dla osób zranionych wyraża abp Wojciech Polak po opublikowaniu raportu Komisji badającej sprawę o. Pawła M. Delegat KEP dziękuje też zaangażowanym w prace Komisji. Deklaruje bliskość wobec braci Dominikanów i tych, którym posługują. “Doceniam odwagę i pokorę stanięcia w prawdzie, która boli i zawstydza, ale też oczyszcza i umożliwia zdrowienie” – pisze w oświadczeniu.

Dominikanie po publikacji raportu dot. Pawła M.: „Jesteśmy gotowi zadośćuczynić za popełnione zło”

“Jesteśmy gotowi, by zadośćuczynić za popełnione zło, chcemy z determinacją szukać sposobów naprawy szkód i błędów, a nade wszystko chcemy nadal Wam służyć, zdając sobie sprawę – jak nigdy dotąd – że nie jesteśmy tego godni” – piszą polscy dominikanie w komunikacie po dzisiejszej publikacji raportu Komisji badającej sprawę br. Pawła M. OP.