Wiadomości

Komisja badająca sprawę dominikanina o. Pawła M. opublikowała raport. „Przemoc fizyczna i nadużycia seksualne”

„Prowadzona we Wrocławiu w latach 1996-2000 przez Pawła M. Wspólnota św. Dominika była oparta na mechanizmie psychomanipulacji. Dochodziło w niej również do przemocy fizycznej oraz nadużyć seksualnych. Wspólnota ta miała wszystkie cechy umożliwiające określenie jej mianem sekty” – przekazuje komisja ekspercka, która badała sprawę dominikanina o. Pawła M. Konferencja prasowa komisji odbyła się w Warszawie.

Franciszek: Niech Pan zachowa w nas zachwyt i wdzięczność za dar wiary

„Niech Pan zachowa w was zawsze zachwyt i wdzięczność za dar wiary! I niech Najświętsza Maryja Panna wyjedna wam łaskę, aby wasza wiara była zawsze w drodze, aby miała tchnienie proroctwa i była bogata we współczucie” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. na błoniach narodowego sanktuarium w Szasztinie. Było to ostatnie wydarzenie publiczne pielgrzymki Ojca Świętego na Słowację.

Papież do młodych: nie jesteśmy stworzeni, by żyć ze spuszczoną głową, lecz aby wznosić spojrzenie ku Niebu

Do spowiedzi nie przystępuje się jako osoba karcona, która musi się upokorzyć, ale jako dziecko, które biegnie, by przyjąć uścisk Ojca. A Ojciec podnosi nas w każdej sytuacji, przebacza nam każdy grzech – mówił papież Franciszek do słowackich młodych podczas spotkania na stadionie Lokomotiva w Koszycach.

Franciszek do Romów: nikt w Kościele nie powinien czuć się odstawiony na bok

Zawsze czujcie się w Kościele jak w domu i nigdy nie lękajcie się w nim przebywać. Niech nikt nie trzyma was czy kogokolwiek innego z dala od Kościoła! – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze wspólnotą romską w dzielnicy Luník IX, w Koszycach.

Bp Marian Duś został pochowany w Warszawie. „Wybrał najlepszy bilet na beatyfikację, bilet do nieba”

Archidiecezja Warszawska pożegnała dziś bp. Mariana Dusia, biskupa pomocniczego w latach 1986-2013. Mszy pogrzebowej w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie spoczął zmarły biskup, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Franciszek odprawił bizantyjską Boską Liturgię. „Chrześcijaństwo bez krzyża staje się bezowocne”

„Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, do chrześcijaństwa triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty. Ale chrześcijaństwo bez krzyża jest z tego świata i staje się bezowocne” – stwierdził Ojciec Święty Franciszek podczas bizantyjskiej Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma w Preszowie. Papież nawiązał w swej homilii do obchodzonego dziś święta Podwyższenia Krzyża Świętego.

Bp Muskus: Tracimy wiarygodność, autorytet społeczny i ludzi, którzy odchodzą z goryczą i rozczarowaniem

„Czy wolno nam zapomnieć o tym, że jako uczniowie Jezusa wezwani zostaliśmy do przekraczania granic? Do odważnego podejmowania odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy? Tej misji nie wolno nam się wyrzec” – mówił bp Damian Muskus OFM w nowohuckim kościele Arka Pana. Przewodniczył tam Mszy św. w rocznicę koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Suspendowany ksiądz miał podszywać się pod biskupa opolskiego. Stanie przed sądem

Na ławie oskarżonych zasiądzie ks. Rafał C. oraz były szafarz Rafał S. Zdaniem śledczych, mężczyźni ukradli tożsamość biskupa opolskiego oraz kanclerza kurii i przekonywali, że duchowni składali księdzu C. niedwuznaczne propozycje. Mężczyźni mają też zarzuty kierowania gróźb karalnych.

Papież spotkał się ze Słowackimi Żydami przy pomniku Holokaustu w Bratysławie. “Żyjmy jak miłujący się bracia”

Przy pomniku Holokaustu na Rybné námestie w Bratysławie odbyło się spotkanie Papieża ze słowacką społecznością żydowską. To wyjątkowe miejsce, bowiem w tym miejscu stała synagoga, zniszczona przez władze komunistyczne.

Papież wśród ubogich Bratysławy. Słowacy zaśpiewali mu “Taki duży, taki mały może świętym być”!

Przebywający w Bratysławie Franciszek odwiedził Ośrodek Betlejem, prowadzony przez Siostry Misjonarki Miłosierdzia. “Bóg jest z nami zwłaszcza w trudnych chwilach” – powiedział Papież do zgromadzonych Na spotkaniu Słowacy zaśpiewali papieżowi “Taki duży, taki mały może świętym być”!