Warszawskie Laboratorium Wiary

Miejsce: Teatr Roma
Młodzież i studenci obejrzą spektakl Teatru A "Życie jest większe od legend". To widowisko upamiętniające osadzenie kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku

Zaproszenia można jeszcze odbierać  w “Księgarni na Miodowej” od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, w sobotę w godz. 9.00-15.00

Spektakl osnuty przede wszystkim na “Zapiskach więziennych” Prymasa (oraz dokumentach historycznych, uzupełniających kontekst wydarzeń z lat 50.) stara się nie tylko opowiadać losy wybitnego człowieka, ale również dopytywać o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa.

Osadzenie w Prudniku koresponduje z bodaj najważniejszym okresem w życiu Prymasa, którego owocem były odnowione w 1955 r. Śluby Jasnogórskie, nawiązujące do ślubów złożonych przez króla Polski Jana Kazimierza we Lwowie w 1655 r. Wydarzenie z 1955 r., w zgodnej opinii historyków miało znacznie szersze, jak tylko religijne, znaczenie dla odnowy polskiego społeczeństwa. Owe wielkie wydarzenia znajdują swoje źródło w głębokich przemyśleniach Prymasa Wyszyńskiego, które dojrzewały między innymi w Prudniku.

Możliwość przygotowania spektaklu o Kardynale Wyszyńskim sprowokowała twórców do przygotowania widowiska o ludzkiej niezbywalnej potrzebie wolności, której (wydawałoby się – paradoksalnie) mimo związanych rąk i zakneblowanych ust nikt nam odebrać nie zdoła, jak długo pielęgnujemy wolność w sobie.

Obsada:

  • Angelika Chirowska,
  • Małgorzata Grund-Bismor,
  • Magdalena Kocur,
  • Grażyna Styś,
  • Konrad Bilski,
  • Marek Stecko,
  • Leszek Styś

Fragmenty tekstów z Zapisków więziennych czyta – Ks. Tadeusz Hryhorowicz

> scenariusz i reżyseria na podstawie “Zapisków więziennych” Kardynała Stefana Wyszyńskiego: Leszek Styś
> muzyka: Jacek Dzwonowski, Marcin Dzwonowski
>scenografia: Leszek Styś; Marek Stecko; Teatr A
>kostiumy: Marek Stecko; TeatrA